Polityka niezmiennie przyciąga i elektryzuje. Wywołuje niespotykane wręcz emocje. Nic więc dziwnego, że znajduje swoje miejsce w licznych tekstach kultury, między innymi w filmie. Na jakie produkcje naprawdę warto zwrócić uwagę?
Kwestie polityczne są poruszane w filmie jeszcze od czasów kina niemego, gdy swoje dzieła tworzył między innymi Charlie Chaplin. W tym zestawieniu skupimy się jednak wyłącznie na produkcjach udźwiękowionych.
„Frost/Nixon” (2008)
Film opowiada o słynnych wywiadach dziennikarza Davida Frosta z byłym prezydentem USA Richardem Nixonem. Te wywiady stały się momentem prawdy dla Nixona, który musiał stawić czoła trudnym pytaniom dotyczącym afery Watergate. Reżyser Ron Howard mistrzowsko ukazuje napięcie i dramatyzm tych rozmów. Film został doceniony przede wszystkim ze względu na role Michaela Sheena i Franka Langelli. Jest również przykładem współczesnej produkcji, która odwołuje się do czasów świetności dziennikarstwa.
„Lincoln” (2012)
Reżyser Steven Spielberg przedstawia ostatnie miesiące życia Abrahama Lincolna, koncentrując się na jego wysiłkach zmierzających do zniesienia niewolnictwa. Daniel Day-Lewis w roli tytułowej dostarcza niezapomnianej kreacji, która przyniosła mu Oscara. Film ukazuje skomplikowaną naturę politycznych negocjacji i moralnych dylematów. „Lincoln” jest również portretem lidera, który pozostaje wierny swoim zasadom w obliczu ogromnych wyzwań.
„Wszyscy ludzie prezydenta” (1976)
Opowieść o dziennikarzach Washington Post, Bobie Woodwardzie i Carlu Bernsteinie, którzy odkrywają skandal Watergate. Ich praca doprowadza do rezygnacji prezydenta Nixona, co czyni ten film klasyką dziennikarstwa śledczego. Robert Redford i Dustin Hoffman w rolach głównych przedstawiają zdeterminowanych reporterów. Film ukazuje, jak ważne jest niezależne dziennikarstwo w demokratycznym społeczeństwie. Produkcja ta wykazuje również niezwykłe połączenie ze wspomnianym już “Frost/Nixon”.
„Vice” (2018)
Biograficzny film Adama McKaya opowiada o życiu Dicka Cheneya, jednego z najbardziej wpływowych wiceprezydentów USA. Christian Bale, który zagrał Cheneya, dostarcza niesamowitej kreacji dzięki intensywnemu przygotowaniu fizycznemu i psychologicznemu. Film ukazuje kulisy władzy i politycznych manipulacji, które ukształtowały współczesną Amerykę. „Vice” łączy dramat z czarnym humorem, oferując jednocześnie krytyczne spojrzenie na politykę administracji Busha.
„Obywatel Milk” (2008)
Kultowy już obraz w reżyserii Gusa Van Santa. Sean Penn wciela się w nim w rolę tytułowego Harveya Milka, czyli pierwszego otwarcie homoseksualnego mężczyzny, który dostał się do Rady Miasta San Francisco. To właśnie za jego sprawą przyjęto szereg ustaw walczących z dyskryminacją osób o nieheteronormatywnej orientacji seksualnej. Ukazuje politykę jako środek do walki nie o wpływy, ale prawo do normalnego życia.
„Idy marcowe” (2011)
Film reżyserowany przez George’a Clooneya, który również gra jedną z głównych ról, przedstawia kulisy kampanii wyborczej w USA. Ryan Gosling wciela się w młodego i ambitnego pracownika kampanii, który staje przed moralnymi dylematami. Niewiele jest produkcji, które bardziej ukazują bezwzględność polityki przez pryzmat dbania przede wszystkim o swój interes. Chociaż nie jest to film odwołujący się bezpośrednio do postaci rzeczywistych, to próżno samemu nie szukać takich koneksji.
Jak widać, istnieje wiele filmów o polityce, którym warto się przyjrzeć. Jeśli jednak wolicie inny sposób na spędzenie wieczoru, to oczywiście nic złego! Alternatywą jest na przykład oglądanie relacji z wydarzeń sportowych. Dostęp do nich możecie uzyskać między innymi dzięki Fortuna kod bonusowy „Meczyki”. Do oglądania transmisji często nie jest wymagana pełna rejestracja.